Травневе дерево

Історія Травневого дереваMaibaum (Майбаум) 

Перший день травня в Баварії відзначають по-особливому – встановленням Майбаум – Травневого дерева, символу весни, радості, родючості, пробудження природи, продовження життя.

Хоча б один такий помітний знак можна знайти в будь-якому баварському селі, та й у містах зустрічаються вони досить часто.

Про походження звичаю встановлювати травневе дерево сперечаються досі. Швидше за все це показує, як тісно було пов’язане життя старої Баварії з деревами і лісам.

Вважається, що в Баварії травневі дерева почали встановлювати не пізніше XIII століття.

У XVIII столітті традиція установки Тавневого дерева стала втілювати самостійність нового баварського королівства, самосвідомість і ініціативу його підданих в місцевих громадах. На поперечних реях Травневого дерева зображували знаки промислів конкретної місцевості, її основні визначні пам’ятки. Однакових Травневих дерев не було і кожним пишалися по-особливому.

Кожен населений пункт Баварії вступає в своєрідне змагання з сусідами, у кого Травневе дерево краще, красивіше, оригінальніше. Розмір його відіграє також важливу роль. Трапляються екземпляри Травневого дерева до 30 метрів у висоту!

У різних місцях Баварії по-своєму оновлюють Травневе дерево десь воно стоїть кілька років, в інших громадах його замінюють щорічно.

Процес установки зазвичай вимагає участі великої кількості чоловіків села або округи – все відбувається вручну, за допомогою довгих жердин, які скріплюються певним чином, під кутом у вигляді “ножиць”. Злагоджена робота із по приведення Майбаум у вертикальний стан вимагає чимало сил і часу і пов’язана з певним ризиком. У деяких населених пунктах для установки дерева застосовують биків. Але засоби механізації у вигляді кранів і лебідок вважається використовувати негожим.

Стовбур Майбаум прикрашають в біло-блакитні баварські кольори спіральними стрічками, закрученими в певному напрямку, а верхівку прикрашають зеленим вінком, строкатими стрічками і різьбленими фігурками – всюди по-своєму. Часто прикріплюється табличка з будь-яким висловлюванням про єдність і солідарність місцевих жителів, адже заготівля стовбура, його доставка,оздоблення і особливо установка вимагає багато годин безкорисливої та спільної роботи громадян.

Раніше в Баварії був поширений звичай “das Maibaumstehlen”, “викрадення Травневого дерева”. Так як стовбур заготовляли заздалегідь, задовго до 1 травня, жителі сусідніх сіл намагалися викрасти Майбаум, незважаючи на його охорону. Якщо це вдавалося, починалися довгі переговори про розмір викупу. Незмінно: у вигляді улюбленого всіма пива, яке потім спільно і випивалося.

 

Травневе дерево у Баришівці.

Тісна дружба та партнерські стосунки між Баришівським районом та німецьким Пуллахом тривають понад чверть століття. Щороку делегації з району відвідують Пуллах та помічають Травневе дерево, що встановлено на центральній площі міста.

Тому, на спільному засіданні мерії та партнерства «Пуллах Баришівка», було прийнято рішення про встановлення такого дерева у Баришівці, як символ тривалої дружби між двома народами та сподівання на подальший розвиток тісного партнерства.

Німецькі побратими відшукали у своїх лісах струнку сосну заввишки 25 метрів, у діаметрі – 42 см у нижній частині та 22 см у верхній. Після проведення підготовчих робіт (обробки, сушки, проведення консультацій по установці) дерево було доставлено в Україну.

19 серпня 2010 року на центральній площі Баришівки з нагоди 20-річного ювілею дружби між Баришівським районом та німецьким містом Пуллах, було встановлено Травневе дерево.

У цьому символі дотримано всіх вимог німецьких традицій: оздоблено у біло-блакитні кольори баварського прапора, закріплено герби Баришівки, Пуллаху, закріплено таблички із знаковими зображеннями українських та німецьких традицій.

DIGITAL CAMERA

Травневе дерево у Пуллаху

31

Травневе дерево у Баришівці