За спільною програмою

Вітчизняна система освіти крок за кроком наближається до європейської. Реорганізація навчальних закладів обіцяє бути колосальною. Скажімо, передбачається, що в навчанні акценти зміщуються на компетентнісний підхід, у перспективі воно має стати 12-річним, активно продовжується й процес оптимізації мережі навчальних закладів, функції утримання яких передаються місцевим громадам.

Цілеспрямовано працюють над поліпшенням і вдосконаленням навчально-виховного процесу освітяни району. Протягом двадцяти шести років співдружності між громадами Пуллаха (Німеччина) та Баришівки й Березані були успішно реалізовані спільні програми, що стосувалися соціальної сфери та культурного життя. У 2014 році виникла ідея нового проекту «Вчителі», як нова форма набуття досвіду з питань освіти, налагодження співпраці через партнерські відносини у сфері менеджменту та викладацьких методик у системі освіти Баварії. Із того часу ведеться робота над програмою: обговорювався її зміст, окреслювалися завдання й цілі, що були зорієнтовані на сучасні вимоги до організації системи освіти.

Основні завдання програми – розвиток партнерських відносин у сфері освіти; запозичення досвіду управління освітніми закладами, ознайомлення з особливостями навчально-виховного процесу освітніх установ Баварії та організацією роботи опорних шкіл, зокрема – початкової та середньої ланки, гімназії; популяризація німецької мови та культури серед дітей та учнівської молоді району.

Програма перебування наших освітян у Баварії є спільною для партнерського об’єднання «Баришівка – Березань – Пуллах», Баришівської районної ради, Березанської міської ради, управління освіти, молоді та спорту Баришівської РДА, відділу освіти Березанської міської ради.

Громада Пуллаха підтримала ідею нового проекту освітян. Після перемовин щодо змісту програми та її узгодження в 2016 році за сприянням і фінансової підтримки ТОВ «Engagement Global» спільний освітянський проект «Вчителі» став реальністю.

Учасників програми обирали серед представників управління освіти, молоді та спорту Баришівської РДА, районного методичного кабінету районної ради, керівників навчальних закладів району, заступників директорів.. До складу делегації ввійшли: О.В.Загорулько, завідувач районним методичним кабінетом Баришівської районної ради, Н.П.Калмикова, директор Баришівського НВК, О.Д.Петренко, директор Лехнівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Р.П.Самаєва, заступник директора Морозівського НВК, Л.П.Дегтярьова, директор Березанського НВК.

Новий проект у сфері освіти став ще одним містком дружби між нашими країнами, корисним та цікавим не тільки для освітян, а й учнів, батьків, громадськості. Він сприяє ще більш тісній співпраці в освітній сфері, взаємозв’язку педагогічних колективів Березані – Баришівки – Пуллаха. Нас єднає одна мета – навчати й виховувати майбутні покоління в толерантності та рівності один до одного.

Про змістовну й насичену програму ознайомлення із освітньою системою Баварії. Комфортні умови перебування нашої делегації подбали члени партнерства «Пуллах – Баришівка – Березань» Пітер Хайлер, Марія Кратч, Отто Хорак, Барбара Камерер – Фішер та перший бургомістр Пуллаха Сюзанна Траузендфройнд….

Система освіти в Баварії

Німеччина – країна з розвиненою економікою, високим рівнем життя та широкими перспективами для бажаючих отримати конкурентоздатну освіту. Головний пріоритет для німців – висока якість у будь якій сфері виробництва чи життєдіяльності, тож, звісно, і в освіті також. У чому ж її секрет? Дізнатися саме про його ми й можливість.

Баварія – одна із 16 федеративних земель Федеративної Республіки Німеччини. Найстаріша й найбільша федеративна земля, з багаторічною історією, культурними надбаннями, особливим почуттям патріотизму. У кожній землі Федеративної Республіки Німеччини система освіти має свої особливості, проте саме Баварська вважається найкращою. Чому? Бо перед кожною дитиною відкрито безліч варіантів її здобуття: 13 типів шкіл різняться ухилом, вимогами, цілями й швидкістю навчання.

Йдеться про чотириступеневу систему освіти: початкова, двоступенева середня та вища. Дев’ятирічна шкільна освіта – обов’язкова, загальна і безкоштовна.

Система освіти в Німеччині лише в найважливіших навчальних питаннях регулюється державою (на федеральному рівні). Найбільші повноваження в розвитку й регулюванні освіти належать окремим федеральним землям.

Відрізняється від української школи й шкала оцінювання знань учнів: чим вищі успіхи, тим нижчий бал – від «1» (відмінно) до «6» (погано).

Навчальні заклади поділяються на загальноосвітні, професійні й школи другого шляху освіти. Всі школи Баварії пропонують кілька варіантів здобуття того чи іншого етапу шкільної освіти. Принципове правило: після досягнення кожного із етапів відкривається шлях до наступної найближчої мети шкільної системи. Відповідно до принципу проникності кожна із шкіл верхньої ланки дозволяє отримати середню освіту (Mittlerer Schulabschluss).

Наша делегація мала можливість детально ознайомитися із освітньою системою навчальних закладів Пуллаха.

 

В.Коцюрбій, начальник відділу освіти молоді та спорту Баришівської РДА, керівник делегаці.