На запрошення Сервісної служби «Міста в Єдиному Світі» Engagement Global 3 березня мав можливість відвідати місто Дніпро, а саме семінар «Досвід та виклики муніципального партнерства з громадами  Німеччини».

 У заході взяв участь 31 представник різних регіонів України: Полтави, Гуляйполя, Чигирина, Запоріжжя, Білозерська, Пирятина, Павлограда, Первомайська, Сєвєродонецька, Кривого Рогу, Миргороду, Чернігова, Кропивницького, Старобільська, Глобина, Нікополя, Новограда, Солонянської, Межівської селищних рад, Червонослобідської, Медівської об’єднаних територіальних громад, Пологівської міської та Великосеверинівської сільської ради.

Модератором заходу був доктор Михайло Гамалій, який є консультантом даного фонду. Завдяки його власній ініціативі та особистим контактам  відбувся цей захід і саме він сприяв новому етапу розвитку партнерських відносин між україно-німецькими містами.

На засіданні першого Круглого столу, яке відбулося 2016 року у Львові було представлено тридцять чотири партнерства. За 4 роки за сприяння Михайла Гамалія їх стало шістдесят три.

Завдяки цьому проекту в Баришівському районі були реалізовані успішні проекти у сфері освіти, медицини та енергозбереження. Ми отримали колосальний досвід в написанні грантових заявок на міжнародні фонди, згуртувалися, навчилися раціонально планувати свій час, знайшли суспільно-активних людей, які готові змінюватися самі та робити зміни довкола, навчилися долати проблеми, знаходити поступовий шлях їх вирішення. Як на мене – це неймовірна історія успіху…

На семінарі Олена Овчаренко – координатор в Україні проекту «Муніципальні партнерства з Україною» німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ розповіла про «Муніципальні партнерства з Україною» та всі можливі пропозиції Сервісної служби «Міста в Єдиному Світі» Engagement Global.

Олена Тертишна – керівник регіонального офісу «U-LEAD з Європою» розповіла про діяльність цього фонду в Україні. З початку реформи децентралізації в Україні села, селища та міста стали важливими діячами в розвитку країни.

Муніципалітети мають більше можливостей приймати рішення наближені до реального життя людей. Це означає, що вони стають більш підзвітними та більш відповідальними за те, що відбувається на місцевому рівні. Органи місцевого самоврядування та їх представники потребують спроможності для виконання цих нових обов’язків ефективно та відповідально.

 До речі, завдяки співпраці з «U-LEAD з Європою», Київським регіональним офісом  Баришівська громада має можливість написати спільну Стратегію розвитку об’єднаної громади до 2027 року. Це дуже важливий документ, який сприятиме плануванню дій в усіх сферах життя: розвиток інфраструктури, бюджетне планування, інвестиційна привабливість, економічне зростання, залучення громадськості та бізнесу до співпраці та сталий розвиток громади.

Мати бажання працювати на загальне благо є стратегією розвитку та частиною великого механізму, який повинен працювати в унісон. Потрібно зробити таку систему управління, яка є прозорою, підзвітною та реагує на потреби громади.

Артем Садомов – регіональний координатор у Центральній, Східній та Південній Україні проекту «Муніципальні партнерства з Україною», Сервісної служби «Міста в Єдиному Світі» Engagement Global розповів про вихідні точки для започаткування нового партнерства.

Надзвичайно приємно було представляти наше партнерство «Баришівка-Пуллах-Березань». Я розповів про тридцятилітню історію нашого партнерства, про реалізацію багатьох  довготривалих проектів: «Їжа на колесах», «Діти», «Молодь», «Допомога вогнеборцям», «Дружба» та інше.

 З шістдесяти трьох існуючих партнерств на даний семінар для обміну досвідом було запрошено лише четверо представників: трьох із Запоріжжя та  мене, з Баришівки, як людей з своєю історією успіху. Але, як на мене, це є  результатом  багаторічної колективної роботи  кожного члена нашої громадської організації, яка робить дуже багато, щоб громада розвивалася та давала нові стимули місцевій владі використовувати міжнародні фонди, як інструменти для саморозвитку громади.

Роман Омельянович, Головешко Володимир та Тетяна Степаненко представляли свої успішні проекти співпраці міст Запоріжжя та Обергаузен (Німеччина).  Розповіли про виклики при реалізації міжнародних проектів. Наприклад, готовність до додаткового навантаження у робочий та позаробочий час, необхідність знання іноземних мов чи залучення перекладачів, креативний підхід до пошуку спільних інтересів між містами-побратимами при визначенні тем проектів, готовність знаходити кошти в місцевому бюджеті для співфінансування проектів, залучення ЗМІ до висвітлення співпраці, організація культурного відпочинку під час перебування іноземних делегацій в Україні.

Цікавий досвід Оберхаузена та Запоріжжі щодо участі громадян в муніципальному управлінні, налагодження прямих «горизонтальних зав’язків», як працює громадський бюджет, World Cafe, загальноміські соцопитування, система опитування громадської думки під час яких присутні залишають свої побажання на скатертинах столів за якими вони сидять і водночас обговорюють та дискутують на різноманітні теми, потім спеціальний відділ забирає «предмет дослідження» зі столу і  вивчає думку людей та приймають відповідні рішення.

Наприклад, важливо не встановити дитячий чи спортивний майданчик там, де хочуть представники місцевої влади, а почути думку людей, які живуть на відповідній території.

В другій половині заходу представники громад опрацювали спільно у робочих групах підготовлені питання стосовно тем та цілей партнерства з громадою Німеччини. презентували результати роботи, план дій та власні ініціативи на 2020 рік щодо пошуку та встановлення партнерських відносин з німецькими містами.

На завершення хочу ще раз подякувати професійній команді Сервісної служби «Міста в Єдиному Світі» Engagement Global. Сподіваюсь, що в цьому році ми спільно подамо нову заявку на отримання фінансової підтримки щодо реалізації нового проекту на 2020-2021 рік, і це тільки посилить наші позиції серед інших громад.

За бажанням заявки можуть подаватися до першого жовтня поточного року. За необхідною інформацією ви можете звернутися до виконавчого апарату Баришівської районної ради.

Важливо зрозуміти, що іноземні партнери – це не спонсори чи  наші рятівники від багаторічних проблем нашої громади, району, держави. Гуманітарна допомога  від наших друзів з Пуллаха  чи фінансова підтримка міжнародних фондів не є гонитвою за  чимось матеріальним, а це є хороші інвестиції в знання та досвід, яким потрібно вміло та своєчасно користуватися.

Набагато легше отримати  пожежний автомобіль від німецького партнерства, ніж створити добровільну пожежну бригаду в сільській місцевості. За статистикою, 40% усіх пожеж спалахують у сільській місцевості. Однак більшість сільських громад є віддаленими від районних чи обласних центрів, де традиційно розташовуються  державні підрозділи з реагування на надзвичайні ситуації. Працівники Служби порятунку долають великі відстані та потребують часу для надання екстреної допомоги. Можливо створення добровільних пожежних бригад є хорошою ідеєю  для нового проекту?

 Лікарям теж важливо отримати медичне обладнання, але не меш важливо використовувати набуті знання під час стажування та навчання в клініках Німеччини в рамках міжнародного проекту.

Приємно вразило, коли на початку лютого цього року головний лікар КНП Баришівської ЦРЛ Галина Буняк з баришівськими колегами змогли організувати та провести медичну конференцію для хірургів та керівників медичних закладів Лівобережжя Київщини. Приїхав потужний професорський колектив лікарів-лекторів, які теж є учасниками нашого медичного проекту з 2019 року. В єдності сила, як кажуть в народі.

 Ця історія успіху повинна стати хорошим «імунітетом» для наших медичних закладів під час проведення другого етапу медичної реформи, яка покликана модернізувати управління та фінансування в системі охорони здоров’я України. Для забезпечення успішного впровадження реформи органи місцевого самоврядування та медичні заклади мають співпрацювати у плануванні та управлінні первинною і вторинною ланкою охорони здоров’я.

Важлива і водночас болюча тема пов’язана з поводженням з побутовими відходами. Найновіша українська статистика показує, що загальна кількість відходів складає 366 млн. тон. Із них зібрано близько 11 млн. тон твердих побутових відходів, що становить 265 кг сміття на людину щорічно. В Європі переробляється 60% всього побутового сміття, тоді як в Україні – лише від 3% до 8%. До 90% і більше твердих побутових відходів потрапляють на сміттєві полігони та несанкціоновані сміттєзвалища. Переробка побутових відходів є як проблемою, так і пріоритетом для України. Стале управління відходами повинно сприяти економічному розвитку та давати можливості розглядати відходи як сировину для енергії, вторинної переробки, створення сортувальних ліній чи сміттєпереробних заводів, що дають робочі місця та додатковий дохід. Потрібно змінювати мислення людей стосовно культури сортування сміття вдома та подальшої його переробки. Залучати більше людей в місцеві  кампанії, екологічні акції щодо більшої відповідальності за довкілля в громаді.

Чи можемо ми працювати на громадських засадах, жертвувати своїм особистим часом, ділитися досвідом, набутими знаннями? Прості питання на складні життєві виклики…Можемо, але все залежить від нас самих та наших бажань.

Обмін досвідом та налагодження нових зав’язків на таких семінарах сприяють більшій обізнаності, новим діалогам для співпраці.

Завдяки досвіду Бориса Скорика, керівника партнерського об’єднання «Баришівка-Пуллах-Березань», активному Правлінню, небайдужим членам партнерства, підтримці першого бургомістра Пуллаха Сюзанни Таузендфройнд, Отто Горака, Барбари Камерер-Фішер та   багатьом  іншим німецьким друзям  ми стали відомими не тільки в Україні, але і за її межами.

Наші міжнародні партнери надають нам прекрасні можливості для реалізації наших планів. Я дуже натхненний цим і прагну до подальшої реалізації різноманітних передових проектів. Тож гуртуймося, бо найкращий спосіб передбачити своє майбутнє – це створити його разом.

 

Голова Баришівської районної ради Володимир Гуменюк